معارف

فضیلت دختر داشتن

مستحب است انسان، در صورتی که از دختر داشتن محروم است، دست نیاز به جانب حق بردارد و برای دختردار شدن با حال اخلاص به درگاه حق دعا کند و بنالد.

ابراهیم خلیل ان پیامبر بزرگ با داشتن فرزندی چون اسماعیل و اسحاق به درگاه حق جهت دختردار شدن نالید. امام صادق(ع) دعای او را بدین صورت نقل می کند:

ان ابراهیم سال ربه ان یرزقه ابنه تبکیه وتندبه بعد موته؛ از حضرت حق درخواست دختر کرد تا حداقل پس از مرگش گریه کننده و ناله کننده و خلاصه مجلس گرم کن و یاداور داشته باشد.

هدفی که در این روایت بازگو شده خیلی مهم نیست، انچه مهم است اصل مطلب است که پیغمبری اولوالعزم از داشتن دختر محروم بود، برای رسیدن به این نعمت دعا کرد.

اینکه انسان پدر دختر باشد افتخار دارد، چراکه رسول با کرامت اسلام پدر دختر بود، این همرنگی با رسول خدا در زندگی، که با عنایت شدن دختر به انسان تحقق پیدا می کند واقعا افتخار دارد، امام صادق(ع) فرمود:کان رسول الله ابا بنات؛ پیامبر بزرگوار خدا پدر دختران بود.

اگر کسی دختر نداشت، ولی دارای خواهر بود، باز هم دری از رحمت حق بر وی باز شده، امام ششم(ع) می فرماید: من عال ثلاث بنات او ثلاث اخوات وجبت له الجنه.

رسول حق (ص) فرمودند: نعم الولد البنات، ملطفات، مجهزات مونسات، مبارکات، مفلیات؛ دختران چه خوبند، مهربان و نرمخو، مددکار و اماده به کار، انیس انسان، بابرکت، و علاقه مند به پاکیزگی.

امام ششم (ع) فرمودند: من عال ابنتین، او اختین، او عمتین او خالتین حجبتاه من النار؛ کسی که دو دختر یا دو خواهر یا دو عمه، یا دو خاله را سرپرستی کند، سرپرستی ان دو او را از اتش جهنم حفظ می کند.

مردی به مردی که نزد رسول حق نشسته بود خبر داد همسرت دختر اورد، رنگ ان مرد تغییر کرد، رسول اسلام(ص) فرمود: چه شده؟ عرضه داشت: خیر است، فرمود: بگو چه اتفاقی افتاده؟ گفت: از خانه بیرون امدم در حالی که همسرم درد زاییدن داشت، این مرد به من خبر داد دختردار شده ام، حضرت فرمود: زمین حمل کننده او، اسمان سایه سرش و خداوند روزی دهنده اوست، دختر دسته گل خوشبویی است که ان را می بویی، سپس رو به اصحاب کرد و فرمود: کسی که دارای یک دختر است، مشکل دارد (تربیت و حفظ او، تهیه جهیزیه، اماده کردن مقدمات عروسی، دلهره دامادداری) و برای هر کس دو دختر است، خدا را به فریاد او برسید و هر کس دارای سه دختر است جهاد و هر کار مکروهی را معاف است، و هر ا که چهار دختر دارد، ای بندگان خدا او را کمک دهید، به او قرض دهید، و به او رحمت اورید.

چقدر دختر عزیز است، که رسول حق یارانش را به یاری دخترداران دعوت کرده و کمک به دخترداران را وظیفه الهی امت قرار داده.

مردی در زمان امام صادق(ع) دختردار شد، خدمت امام رسید، حضرت او را ناراحت و خشمگین دید به او فرمود: فکر کن خداوند به تو وحی می کرد من برای تو انتخاب کنم که خدای تو هستم، یا تو با بودن من انتخاب می کنی؟ چه جواب می دادی عرض کرد: می گفتم ای خدای من تو برای من انتخاب کن، حضرت فرمود: هم اکنون خداوند مهربان دختر برای تو انتخاب فرموده، ای مرد در داستان موسی و خضر امده که وقتی خضر به مصلحت ان خانواده به دستور خدا کودک را کشت، به موسی گفت: فاردنا ان یبدلهما ربهما خیرا منه زکوه واقرب رحما؛ خواستم تا به جای او خداوند فرزندی بهتر و متوجه تر به رعایت رحم به او بدهد.

حضرت حق به جای ان کودکی که به دست خضر کشته شد و موسی معترض شد و خضر به او گفت: خدا بهتر از ان را به پدر و مادرش می دهد، دختری عنایت فرمود که هفتاد پیغمبر از نسل او به وجود امد!!

امام صادق(ع) فرمودند: البنات حسنات والبنون نعمه، والحسنات یثاب علیها والنعمه یسال عنها؛ دختران حسناتند، پسران نعمت حقند، بر حسنات بهره می دهند و از نعمت بازپرسی می کنند.

خداوند متعال شب معراج به رسولش فرمودند: قل لاباء البنات: لا تضیقن صدورکم علی بناتکم فانی کما خلقتهن ارزقهن، به دخترداران بگو، بر دختر داشتن بی حوصلگی نکنید، همانگونه که ان ها را افریدم، روزی هم می دهم.

امام صادق(ع) فرمود: کسی که مرگ دخترش را بخواهد، قیامت بر خدا وارد می شود، در حالی که او را جزء عاصیان به حساب می اورند.

رسول حق(ص) فرمودند:

ان الله تبارک و تعالی علی الاناث ارق منه علی الذکور، وما من رجل یدخل فرحه علی امراه بینه وبینها حرمه الا فرحه الله یوم القیامه.

خداوند به دختر مهربان تر از پسر است، کسی که باعث خوشحالی دخترش شود، خداوند روز قیامت او را خوشحال می کند.

رسول حق(ص) نهایتا درباره ارزش دختر داشتن فرمود: خیر اولادکم البنات؛ بهترین فرزندان شما دختران هستند.

رسول حق(ص) فرمود: هر کس سه دختر یا سه خواهر را سرپرستی کند بهشت بر او واجب است، عرضه داشتند دو نفر را اگر سرپرستی کند؟ فرمود: باز هم، گفتند اگر یک دختر یا یک خواهر را فرمود: باز هم.

رسول حق(ص) فرمودند:

من دخل السوق فاشتری تحفه فحملها الی عیاله کان کحامل صدقه الی قوم محاویج ولیبداوا بالاناث قبل الذکور فان من فرح ابنته فکانما اعتق رقبه من ولد اسماعیل.

واقعا روایت عجیبی است، فرهنگی در تمام تاریخ بشر بدین صورت از دخترداری جانبداری نکرده، بلکه بعکس، وضع دختران و زنان در جنب اقوام و ملل وضع خوبی نبوده، این زحمات بی شایبه رسول خدا(ص) بود، که انقلاب معنوی عظیمی در مساله حیات دختران و زنان و زن داری و دخترداری ایجاد کرد، در هر صورت معنای روایت بدین مضمون است: کسی که به بازار رود، و چیزی بخرد و ان را به خانه برای زن و فرزند ببرد، مانند کسی است که بار مستمندان را به دوش کشیده، او در خانه دختران را در گرفتن تحفه مقدم بدارد، همانا کسی که دخترش را خوشحال کند به مانند این است که برده ای از اولاد اسماعیل در راه خدا ازاد کرده!!

به این روایت بسیار مهم عنایت کنید:

سکونی که از یاران امام صادق (ع) است می گوید در حال غم و غصه و حزن و اندوه وارد بر امام ششم(ع) شدم، فرمود: سکونی سبب غصه تو چیست؟ عرض کردم دختردارشدم، فرمود بارش را زمین می کشد، رزقش را خدا می دهد، زمان زندگیش با تو فرق می کند و رزق خودش را می خورد، به خدا قسم غصه و رنج از من برطرف شد، سپس حضرت از من پرسید: چه نامی بر او نهاده ای؟ گفتم: فاطمه حضرت صدا زد: اه اه اه. انگاه دست بر پیشانی گذاشت و اه کشیدن را ادامه داد، سپس فرمود: اکنون که نام او را فاطمه گذاشته ای، به او ناسزا مگو، لعنتش مکن، او را کتک نزن.

رسول حق(ص) فرمود: من کان له انثی فلم ینبذها ولم یهنها ولم یوثر ولده علیها ادخله الله الجنه؛ انکه دارای دختر است، او را از خود نراند، اهانتش نکند، پسران را بر او مقدم ندارد، خداوند وی را وارد بهشت می کند.

و فرمود: من کانت له ابنه واحده کانت خیرا له من الف حجه والف غزوه والف بدنه والف ضیافه؛ کسی که یک دختر دارد اجر او از هزار حج، و هزار جهاد و هزار قربانی و هزار مهمانی بیشتر است!

 

منبع : انصاریان، حسین؛ خبرگزاری فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا