صفحه اصلیکتاب و کتابخوانی

دیگر اخبار نخوانید!

معرفی کتاب ”دیگر اخبار نخوانید!“ مؤلف: رولف دوبِلی؛ مترجم: فائزه طباطبایی

 

 

حسین جاوید: «اغلب ما هزاران ساعت از عمرمان را صرف خواندن و پیگیری اخبار کرده‌ایم و ده‌ها و بلکه صدها هزار خبر ریز و درشت و مهم و بی‌اهمیت را در تلویزیون‌ها و گوشی‌های هوشمندمان پیگیری کرده‌ایم، شاید بی‌آنکه بدانیم اسیر دست رسانه‌هایی هستیم که رفتار ما برای‌شان یعنی تماشا و کلیک بیشتر و در نتیجه تبلیغات و پول بیشتر یا تأثیرگذاری و جهت‌دهی بیشتر. غافل مانده‌ایم که چقدر سطحی شده‌ایم، چقدر استرس کشیده‌ایم و مشکلات روحی و جسمی ناشی از آن را تجربه کرده‌ایم و چه میزان از وقتی را که می‌توانسته‌ایم صرف امور مهم‌تر و عمیق‌تر کنیم با شنیدن و خواندن حرف‌های تکراری و صدمن‌یک‌غاز سیاست‌مداران سراسر دنیا و اتفاقات نامربوط به زندگی‌مان هدر داده‌ایم.

رولف دوبلی در کتاب دیگر اخبار نخوانید! خبر را با الکل مقایسه می‌کند و همان‌قدر خطرناک می‌داند. او در سی و پنج فصل اطلاعات و استدلال‌هایی قوی ارائه می‌کند تا به خواننده نشان دهد همراه شدن دائمی با موج اخبار فقط زیان به همراه دارد و ”تنها راه نباختن در این مسابقه شرکت نکردن در آن است.“

شخصاً مدت‌ها پیش از انتشار و خواندن این کتاب، به تأثیر مخرب اخبار پی برده بودم و تا حدود زیادی از خبر اجتناب می‌کردم؛ دلیل علاقه‌ام به خواندن دیگر اخبار نخوانید! هم همین بود. اما حتی اگر شما تصمیمی برای کنار گذاشتن پی‌گیری اخبار ندارید، بدانید که شاید این کتاب دیدگاه‌تان را عوض کند. لبّ کلام نویسنده این است که کمتر خبری است که تأثیر واقعی روی زندگی ما بگذارد، بسیاری از خبرها هیچ ربطی به ما ندارند و در برابرشان هیچ کاری از دست ما برنمی‌آید؛ و با حذف اخبار، می‌توانیم زندگی بهتر، تفکر شفاف‌تر و زمان بیشتر داشته باشیم. البته، حذف اخبار به معنی غوطه‌وری در بی‌خبری نیست و راه‌های بهتر و مطمئن‌تری برای مواجهه با جهان پیرامون و دریافت اطلاعات واقعاً‌ مفید وجود خواهد داشت.

شاید این کتاب باعث نشود به‌طور کلی اخبار را کنار بگذاریم، اما قطعاً به این منجر می‌شود که هوشمندانه‌تر در برابر بازی رسانه‌های جورواجور قرار بگیریم.

از رولف دوبلی پیش‌تر کتاب‌های هنر شفاف اندیشیدن و هنر خوب زیستن (یا هنر خوب زندگی کردن) منتشر شده است. از شما چه پنهان،‌ من دو کتاب قبلی را نخوانده‌ام، و قضاوتی هم درباره‌ نویسنده‌شان نداشتم. حالا که دیگر اخبار نخوانید! را خوانده‌ام، می‌بینم که با نویسنده‌ای اندیشمند و عمیق طرف هستم و دوست دارم دو کتاب قبلی او را هم بخوانم. کتاب ترجمه‌ بدون دست‌انداز و شسته‌رفته‌ای هم دارد. ترجمه‌های دیگری هم از این کتاب یا منتشر شده یا در دست انتشار است.»

منبع: کانال ویراستار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا