اطراف مادانشنامه اشکذرفرهنگ عامه

پوشش زنان و دختران اشکذر و اطراف آن

لباس و پوشاک هر محل یکی از آن چیز هایی است که می تواند اطلاعات زیادی از اعتقادات و فرهنگ آن محل را به ما بدهد از دیر باز دختران و زنان اشکذر و مناطق اطراف آن، عموما مذهبی محسوب می‌شدند و پایبند شرعیات بودند بنابراین اغلب لباس‌های گشاد و بلند می پوشیدند.

لباس و پوشاک هر محل  یکی از آن چیز هایی است که می تواند اطلاعات زیادی از اعتقادات و فرهنگ آن محل را به ما بدهد از دیر باز دختران و زنان اشکذر و مناطق اطراف آن، عموما مذهبی محسوب می‌شدند و پایبند شرعیات بودند بنابراین اغلب لباس‌های گشاد و بلند می پوشیدند. پوشش آنها در گذشته  از چند جزء تشکیل می‌شده که عبارتند از:

پیراهن

پیراهن زنان در گذشته بدون یقه و گرد بود. لباس از جنس چیت یا چلوار بود. اما گلدار با چاکی کوتاه در جلو. زیر پیراهنی برای مردان وجود نداشت و برای زنان زیر پیراهنی نازک از جنس ململ سفید و کمی گشاد دوخته می‌شد. زنان در زمستان کتی از جنس مخمل، زری، ترمه یا پارچه معمولی می‌پوشیدند که تماماً پارچه های دست بافت یزد بودند.

شلیته

شلیته دامن پرچین کوتاه بود تا سر زانو می‌رسید و کمر آن کش دوزی و پای دامن قیطون دوزی یا سوزن دوزی می شد. پارچه از نوع گلدار و شلوغ بود.  گاه نیز دامن از نوع مخمل بود که ویژه افراد پولدار بود.

پوشش سر

زنان در بیشتر اوقات از چارقد مربع شکل بود و تا زده و سه گوش  می‌کردند، استفاده می شد و بسته به موقعیت اجتماعی فرد  چارقد یا از جنس چلوار بود  یا پارچه های ابریشمی و گاه در برخی اوقات چارقد توری به سر می کردند.  تور بسیار نازک و لطیف و اغلب در عروسی‌ها و جشن‌ها پوشیده می‌شد. عروس نیزاز چارقد تور  استفاده می کرد که گاهی با مروارید تزیین می‌شد. چارقد از جنس پارچه ململ هم مخصوص تابستان بود  و بیشتر زنان از آن استفاده می کردند.

شلوار زنان

زنان و مردان شلواری از جنس جیم می‌پوشیدند که گشاد بود و تا قوزک پا می آمد. زنان از شلوار دکمه دار با دم پای تنگ و چسبان استفاده می کردند که لبه آن بخیه کاری شده بود و زیر دامن کوتاه چین دار به نام شلیته می‌پوشیدند.  این نوع شلوارچاقچور نام داشت و مخصوص خانم‌های جوان بود.

چادر

این چادرشب با چهارخانه های سیاه و بنفش در کارگاه های یزد بافته می‌شد  و مخصوص زنان بود و از آن به عنوان چادر استفاده می کردند. این نوع چادرشب بافتی ریز با با چهار خانه های تقریباً به اندازه یک در یک سانت داشت. این نوع چادر دو تخته دوخته می‌شد؛ بدین صورت که دو تخته تا قد را به هم می دوختند و گاه دور کمر را چین درشت می‌دادند و با بندی دور کمر را محکم می کردند و سر  پارچه را که بلند بود روی دست می انداختند. بعداً  چادرهای امروزی اما گلدار جای این چادر شب ها را گرفت که به چادر گرد معروف بود.

جوراب و کفش

جوراب زنان پولدار خارجی و بیشتر به زندگی کرم و از جنس نخ بود. زنان از قشر متوسط و فقیر معمولاً در تابستان جورابی به پا نمی کردند و پا با گیوه پوشیده می‌شد. گیوه کفشی دست بافت ونخی مخصوص  مناطق کویری بود. زنان از خانواده متوسط از نوعی کفش به نامگالش استفاده می کردند. در زمستان‌ها هم زنان در حواشی شهرها و روستاها از جوراب پشمی که در محلات اطراف یزد به خصوص توسط زنان زرتشتی بافته می شد، استفاده می کردند.

پوشش های امروزی

در قدیم تقریبا  پوشش دختران و زنان اشکذر و مناطق اطراف آن  مانند هم بود ولی گذشت زمان و آشنایی دختران و زنان امروزی با تکنولوژیهای جدید مانند، تلویزیون و اینترنت و… احداث چند دانشگاه  و از همه مهمتر  ورود بی حساب کتاب و بی ضابطه غریبه ها (با فرهنگها و پوشش های متفاوت) علاوه بر تاثیرات اجتماعی و فرهنگی که داشته بر پوشش مردمان هم بی تاثیر  نبوده است و دیگر  مانندگذشته پوشش ها  در این منطقه یکدست نیست و این روزها شاهد پوشش های آنچنانی و حجاب های آنچنانی هستیم.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن