سلامتعمومی

۵ توصیه برای سلامت چشم ها

چشم ها نقش مهمی در سلامت انسان بازی می کنند و اقدامات بسیاری وجود دارد که با کمک آن ها می توان سلامت این عضو مهم و حساس را تضمین کرد.

هر سال میلیون ها انسان دچار مشکلات چشمی می شوند. برخی از این مشکلات به نابینایی یا از دست رفتن موقت بینایی منجر می شود و بخشی از آن ها با عینک و لنزهای طبی قابل درمان است.

سایت تخصصی “مدیکال نیوز تودی” در این مقاله چند توصیه مفید برای حفظ سلامت چشم و جلوگیری از آسیب دیدن بینایی ارائه کرده که به شرح زیر است :

– مراجعه مرتب به چشم پزشک : بهترین اقدام برای اطمینان یافتن از سلامت چشم ها معاینه مرتب آن هاست. اگرچه ممکن است فرد در بینایی مشکلی نداشته باشد اما تا پیش از بررسی دقیق چشم پزشک نمی توان به طور ۱۰۰ درصد از این موضوع مطمئن شد. همچنین معاینه چشم ها نه تنها نیاز به عینک را تعیین می کند بلکه در تشخیص بیماری های چشمی موثر است.

– مصرف خوراکی های مفید برای بینایی : حفظ بینایی چشم ها با مصرف خوراکی های مناسب امکان پذیر است. معمولا مصرف هویج برای سلامت چشم ها توصیه می شود اما خوراکی های بسیاری وجود دارند که به حفظ قدرت بینایی کمک می کند. مصرف رژیم غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات سلامت چشم ها را بهبود می دهند. سبزیجات دارای برگ های سبز تیره حاوی لوتئین و زاکسانتین هستند که از بروز آب مروارید جلوگیری می کند.

– کنترل وزن : داشتن اضافه وزن و چاق بودن فرد را در معرض بیماری هایی همچون دیابت قرار می دهد که می تواند در نهایت به از دست رفتن بینایی منجر شود. نتایج یک تحقیق در انگلیس نشان داد کاهش قابل توجه وزن بر پیشگیری از آسیب دیدگی چشمی ناشی از فشار خون بالا، دیابت و چاقی تاثیر مثبت دارد.

– استفاده از عینک آفتابی مناسب : مهمترین نقش عینک آفتابی، حفظ سلامت چشم ها در برابر اشعه فرابنفش است.

استراحت دادن به چشم ها: اگر در تمام طول روز به صورت مداوم با رایانه کار می کنند و از استراحت دادن به چشم ها غافل هستید در پایان روز دچار خستگی در چشم ها می شوید.

کارشناسان به افراد توصیه می کنند به ازای هر ۲۰ دقیقه کار کردن با کامپیوتر باید مدت ۲۰ ثانیه به فاصله دور نگاه کنند.

بررسی ها نشان می دهد در صورتی که روند فعلی کار کردن با وسایل الکترونیکی ادامه پیدا کند نیمی از جمعیت جهان تا سال ۲۰۵۰ دچار نزدیک بینی می شود.

 

منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا