اطلاعات عمومیصفحه اصلی

ماجرای فیلمسازی صدام

صدام حسین خودش را سردار قادسیه نامید و جنگ عراق با ایران را نبرد قادسیه خواند و در اواخر جنگ، میدانی در مرکز بغداد ایجاد کرد و آن را «شمشیرهای قادسیه» و «دست‌های پیروز» نامید و کلاه‌خود پنج هزار سربازشهید ایرانی را نیز در آنجا قرار داد.

نبرد قادسیه که در واقع جنگ مسلمانان با غیر مسلمانان بود، توسط #صدام به عنوان نمادی برای توجیه تهاجمش به ایران مورد استفاده قرار گرفت بر همین مبنا صدام سفارش تولید فیلمی سینمایی به نام “القادسیه” را هم به کارگردان مصری صلاح یوسف داد.

ایده تولید فیلمی تاریخی و مذهبی که از نبرد قادسیه الهام گرفته شده باشد در همان سال نخست تهاجم عراق به ایران توسط کارشناسان امنیتی حزب بعث داده شد و دقیقا یکسال بعد یعنی در سال 1981 فیلم القادسیه با حمایت مالی صدام توسط صلاح ابو یوسف از پیشکسوتان سینمای مصر تولید گردید.

این فیلم با بودجه ۱۵ میلیون دلاری، گرانترین فیلمی بود که تا آن زمان در جهان عرب ساخته شد.عوامل تولید فیلم تقریبا از تمامی کشور های عربی گردهم آمدند تا فیلمی از پیروزی اعراب بر ایرانیان در سده هفتم میلادی بسازند.

این فیلم با دستمایه قرار دادن یک روایت تاریخی و مذهبی تلاش کرد تا میان صدام حسین و سعد بن ابی وقاص تطبیقی بوجود آورد.
تطبیقی که مسیر آن برجسته نمودن و گسترش اختلاف میان اهل سنت و شیعیان بود تا بخشی مهم از جنگ تبلیغاتی برعلیه ایران را پوشش دهد.
در واقع صدام حسین با استخدام و به کارگیری ستاره های سینمای مصر در پی تولید یک اثر هنری نبود و یک هدف سیاسی را دنبال می کرد که بسیار هوشمندانه نیز طراحی شده بود.

جالب اینکه نمایش فیلم القادسیه از سوی الازهر در مصر نامناسب و ممنوع اعلام گردید.دلیل آن اما به موضوع نشان دادن چهره “سعدبن ابی وقاص ” مربوط می شد.

تقریبا پس از جنگ تحمیلی عراق برعلیه ایران بیشتر هنرمندانی که در این فیلم تاریخی نقش داشتند از اینکه القادسیه با هدفی سیاسی از سوی صدام حسین تولید شد ابراز ناراحتی و انزجارمی کردند.

در برخی از نوشته ها به این نکته اشاره شده است که این فیلم هرچند توسط عراق اما با حمایت و هدایت آمریکایی ها تولید گردید.اما به هر حال فیلم القادسیه یکی از آثار دینی و تاریخی سینمای عرب محسوب می شود.

پوستر فیلم القادسیه که در سال ۱۹۸۱ به سفارش صدام حسین وبا بودجه ۱۵ میلیون دلاری ، گرانترین فیلمی بود که تا آن زمان در جهان عرب ساخته شد.

سعید غفاری

منبع کانال شامات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا