اطراف ماصفحه اصلی

پالوده یزدی

وقتی از یزد حرف میزنی اولین چیزی که به ذهنت میرسه گرما و طبیعت کویری اونجاست. خب، خیلی هم اشتباه نمی­کنی، اما وقتی توی همین هوای گرم و خشک توی کوچه پس­کوچه ­های خِشت و گِلی یزد قدم میزنی با رفتن به نزدیک­ترین پالوده ­فروشی و سفارش یک کاسه از پالوده یزدی همۀ این چیزها را فراموش میکنی.

چیزی که نه غذاست و نه صرفاً نوشیدنی. هرچیزی که هست به قول خودشون مثل آب روی آتش تو را در چند لحظه خُنک میکنه و کاری میکنه تا فراموش کنی در یک منطقه کویری هستی.

البته شاید وقتی از پالوده یا فالوده حرف میزنیم اولین چیزی که به ذهنمون برسه همون فالوده شیرازی­های معروف باشه که در اغلب شهرهای ایران میشه پیدا کرد، اما پالوده­ یزدی را فقط میتونی توی یزد و شهرستان­های اطرافش مثل میبد و اردکان پیدا کنی.

هرچند که پالوده یزدی و فالوده شیرازی تقریباً از یک خانواده هستند و مادۀ اولیۀ هر دوتاشون از نشاسته درست شده، اما از نظر شکل و مزه تفاوت­های زیادی با هم دارند. پالوده یزدی بر خلاف فالوده شیرازی در کاسه ­های بزرگی که حتماً چندتا تکه یخ هم توی او هست ریخته میشه و با تخم شربتی که روی اون میریزند مزۀ متفاوتی از فالوده شیرازی پیدا می­کنه.

برای خرید پالوده یزدی هم باید به مغازۀ پالوده­ فروشی رفت و با مبلغ ناچیزی که پرداخت می­کنی، می­تونی یک کاسه از این خوراکی خوشمزه و خنک را بخری.

فالوده یزدیهرچند اغلب مغازه ­های پالوده فروشی محصولات متنوع دیگری هم از جمله انواع نوشیدنی­ها و شربت­های مختلف را می­فروشند، اما محصول اصلی آنها همان پالوده­ است که در ظرف­های بزرگ یا همان پاتیل ریخته شده و از آنجا داخل کاس­ه های کوچک­تر به دست مشتری­ها داده می­شود.

روی پالوده ­های داخل پاتیل هم تکه ­های بزرگ یخ گذاشته شده که پالوده را در هوای گرم یزد و بدون هیچ وسیلۀ سرمایشی دیگری خنک میکنه.

معروف­ترین پالوده فروشی ­های یزد

فروشگاه­های زیادی در یزد هستند که می­توان از آنجا پالوده خرید و در همانجا هم نوش­جان کرد، فروشگاه­هایی مثل آب حیات، شیر حسین و…،

اما اگر کمی بیشتر در خیابان­های یزد قدم بزنیم، مغازه­های کوچک­تری را هم پیدا می­کنیم که پالوده را نه در ظرف­های پلاستیکی یک بار مصرف، بلکه در کاسه­ های چینیِ گل قرمزی در مقابل مشتری می­گذارند.

بر روی میزهای اغلب این مغازه­ ها ظروفی قرار گرفته تا اگر پالوده شما به اندازه کافی خنک شده بود تکه ­های یخ داخل کاسه را در آنها گذاشته و با راحتی بیشتری پالوده را نوش جان کنید.

یکی از این مغازه­های پالوده فروشی سنتی را می­توان در خیابان دهم فروردین و در حوالی هتل داد پیدا کرد. درضمن اغلب این مغازه ­ها ظرف­های مختلفی برای بیرون بردن پالوده دارند تا اگر قصد به اشتراک گذاشتن تجربۀ شیرین پالوده خوردن با اعضای خانواده را هم داشتید به هر مقدار که مایل بودید پالوده خریده و با خود ببرید.

البته نباید از بستنی ­های سنتی و عرقیجات خُنکی که در بیشتر این مغازه­ها به فروش می­رسند هم غافل شد. در هر صورت هرچند هوای یزد در بیشتر روزهای سال گرم و خشک هست، اما مردم یزد سال­های زیادی است که با روش­های گوناگون توانسته­اند در این هوای گرم به زندگی و پیشرفتِ خود ادامه دهند.

gardeshname.shazdemosafer.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا