اطلاعات عمومی

پروژه «آنچه از دست رفته برای همیشه از دست نرفته است»

آنجلو رنا خاطر نشان می کند که این پروژه درباره انقراض‌زدایی یا احیای گونه های منقرض شده نیست، بلکه فرآیندی آموزشی برای یادگیری درباره اشکال دیگر حیات در تاریخ است.

پروژه “آنچه از دست رفته برای همیشه از دست نرفته است” این که گونه های شگفت آوری که طی قرن های گذشته منقرض شده اند، امروز چگونه به نظر می رسیدند را تصور می کند. آنجلو رنا، معمار ایتالیایی، با بررسی پژوهش های علمی و توصیفات مشخص از این حیوانات و گیاهان، اطلاعات را به صورت متن در برنامه هوش مصنوعی میدجرنی (Midjourney) وارد می کند تا شکل ظاهری آنها را تجسم کند.

آنجلو رنا خاطر نشان می کند که این پروژه درباره انقراض‌زدایی یا احیای گونه های منقرض شده نیست، بلکه فرآیندی آموزشی برای یادگیری درباره اشکال دیگر حیات در تاریخ است.

ارتباط مجدد با گونه های تاریخی فراموش شده با استفاده از هوش مصنوعی

با استفاده از هوش مصنوعی، آنجلو رنا در جستجوی اشکال قدیمی‌تر حیات مرتبط با بشریت و اتصال مجدد با آن چه از دست رفته است، در زمان به عقب سفر می کند. با پروژه “آنچه از دست رفته است برای همیشه از دست نرفته است”، آنجلو رنا اثر متقابل گونه ها و مکان هایی که دیگر وجود ندارند را از طریق رندرهای تصویری آشکار می کند.

این مجموعه با این پرسش که آیا هوش مصنوعی می تواند به عنوان ابزاری آموزشی برای یادگیری اشکال فراموش شده حیات استفاده شود، پرتره هایی از درختان غول پیکر، موجودات دریایی، حشرات شکارچی و جوندگان غول پیکر را به تصویر کشیده است.

در ادامه چند نمونه از این مجموعه ارائه شده است.

 

هوش مصنوعی حیوان

رافوس کوکولاتوس (Raphus cucullatus): یک پرنده منقرض شده بدون قدرت پرواز که در جزیره موریس زندگی می کرد.

 

هوش مصنوعی حیوان

هایدرودمالیس گیگاس (Hydrodamalis gigas): این حیوان که به نام گاو دریایی استلر نیز شناخته می شود، از جمله پستانداران بزرگ آبزی منقرض شده است.

 

هوش مصنوعی حیوان

کانیلوروس آلبیپس (Conilurus albipes): موش خرگوشی پا سفید منقرض شده که یک جونده مربوط به خانواده موش ها، موش های صحرایی و سنجاب ها بود.

 

هوش مصنوعی حیوان

آرتروپلورا (Arthropleura): یک بندپای هزارپای منقرض شده که حدود ۳۰۰ میلیون سال پیش ساکن آمریکای شمالی و اروپا بود.

 

هوش مصنوعی حیوان

سیمپتریکتیس یونیپنس (Sympterichthys unipennis): یک دست‌ماهی با چهار دست که در واقع باله های سینه ای و لگنی آن بودند.

 

هوش مصنوعی حیوان

جوسفوآرتگیژیا منسی (Josephoartigasia Monesi): یک جونده بزرگ منقرض شده که ۲۲۰۰ پوند (۹۹۸ کیلوگرم) وزن و پنج فوت (۱٫۵ متر) قد داشت.

 

هوش مصنوعی حیوان

پینگوینس ایمپنس (Pinguinus impennis): یک پرنده بزرگ بدون قدرت پرواز منقرض شده که در اقیانوس اطلس شمالی تا شمال اسپانیا یافت می شد.

 

هوش مصنوعی حیوان

تالیمونستروم (Tullimonstrum): موجود کرم مانند منقرض شده با چشم‌پایه، دندان هایی به تیزی تیغ و شاخکی با نوک گزنده.

 

هوش مصنوعی حیوان

لپیدودندرون (Lepidodendron): درختی منقرض شده  که دارای تنه سبز و بافت های نرم بود.

 

هوش مصنوعی حیوان

سیگیلاریا (Sigillaria): گیاهان درخت مانند منقرض شده که با استفاده از هاگ های موجود در مخروط هایی که در انتهای شاخه هایشان وجود داشت، تکثیر می شدند.

منبع: عصر ایران 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا