سلامتصفحه اصلی

۱۷مهرماه روز جهانی تخم مرغ

روز جهانی تخم مرغ همه ساله در تاریخ 17 مهرماه (9 اکتبر ) برگزار می گردد. شعار امسال " خودمراقبتی تغذیه ای با یک تخم مرغ سالم در روز " می باشد.


تخم مرغ

تخم مرغ یکی از معدود غذاهای شناخته شده در طبیعت است که می تواند نیازهای بدن را بطور متعادل تأمین نماید. عمده ترین ویژگی تخم مرغ و وجه تمایز آن نسبت به سایر مواد غذایی، ترکیب پروتئینی موجود در سفیده (۶۰% پروتئین تخم مرغ) و زرده (۴۰% پروتئین تخم مرغ) و ترکیبات مهم دیگر آن نظیر کولین، لوتئین و گزانتین و تولید بسیار کم انرژی در حدود ۷۶ کیلوکالری است.

باورهای غلط در مورد کلسترول تخم مرغ :

تخم مرغ بدلیل دارا بودن ۲۱۰ میلی گرم کلسترول در دهه های گذشته جایگاه مناسبی در سبد غذایی مردم نداشته چون تصور می شد که با خوردن آن کلسترول خون افزایش یافته و در نتیجه بیماریهای قلبی-عروقی و خطر حمله قلبی را افزایش می دهد.

امروزه مطالعات متعددی که توسط محققین بسیار معتبر و در طول سالهای متمادی بر روی افراد بسیار زیادی در کشورهای مختلف صورت گرفته که ثابت کرده اند :

۱- تغذیه با تخم مرغ نه تنها نسبت LDL : HDL که مهمترین شاخص برای تعیین احتمال خطر بیماریهای قلبی است را تغییر بسیار کمی می دهد و در نتیجه بر روی احتمال بروز بیماریهای قلبی-عروقی اثری ندارد بلکه باعث کاهش پاسخ های التهابی در بدن می گردد.

۲- مصرف تخم مرغ در گروههای جمعیتی مختلف دنیا و یا در داخل یک گروه جمعیتی خاص ارتباطی با کلسترول خون ندارد. شواهد اپیدمیولوژیکی حاکی از این است که سرانه مصرف تخم مرغ در فرهنگ های مختلف ارتباطی با میزان بروز بیماریهای قلبی نداشته و حتی در بروز بیماریهای قلبی-عروقی در افرادیکه ۱ تخم مرغ در هفته و کسانیکه ۱ تخم مرغ در روز مصرف می کنند ارتباطی مشاهده نشده است.

۳- آنچه که در تولید کلسترول خون در بدن نقش دارد اسیدهای چرب اشباع بویژه نوع ترانس است و نه کلسترول های غذایی و در تخم مرغ تنها یک سوم اسیدهای چرب آن از نوع اشباع بوده و کلسترولی هم که در اثر خوردن تخم مرغ در بدن تولید می شود از نوع HDL (کلسترول خوب) و LDL کم آتروژنیک است که هیچ تغییر معنی داری را در نسبت LDL:HDL ایجاد نمی کند.

۴-بدلیل مطالعات متعدد از سالها پیش توسط انجمن بین المللی تخم مرغ و بسیاری از کشورهای مطرح دنیا شعاری برای تشویق جوامع به بازگشت برای مصرف تخم مرغ و بهره برداری کامل از این ماده غذایی کامل و بسیار مفید بدون ترس از کلسترول مطرح کردند که عبارت است از: An egg a day is ok و در ایران هم این شعار توسط ستاد ترویج مصرف تخم مرغ و با تأیید کلیه مراجع ذیصلاح متولی امر چنین ترویج شد: «هر انسان سالم، یک تخم مرغ در روز».

 

 

پیام طلایی تخم مرغ

 1. تخم مرغ : کاملترین، فراوانترین و ارزانترین غذای پروتئینی
 2. تخم مرغ با تأمین تمامی اسیدهای آمینه ضروری بدن، با ارزشترین و بالاترین کیفیت پروتئین را در مقایسه با گوشت، لبنیات و حبوبات دارد.
 3. تخم مرغ منبع غنی پروتئین ،اسیدهای چرب غیر اشباع ، ویتامین و مواد معدنی ضروری به ویژه ویتامین های گروه B ,A و عناصر ید و فسفراست.
 4. درتخم مرغ نسبت اسیدهای چرب غیر اشباع به اشباع ۲به ۱ است که آنرا حتی برای افراد بیمار مطلوب می نماید.
 5. کلسترول تخم مرغ تأثیری در افزایش کلسترول خون ندارد.
 6. کولین در تخم مرغ برای رشد و نمو جنین و کودک ،عملکرد سیستم عصبی و تقویت حافظه بسیار موثر و به مقدار زیاد وجود دارد.
 7. لوتئین و گزانتین زرده تخم مرغ از استحاله شبکیه چشم و در نتیجه بروز نابینایی در پیری به طور بسیار موثری جلوگیری می کند.
 8. به دلیل ارزش غذایی بالا و به عنوان غذایی کامل ،مصرف تخم مرغ در اطفال و نوجوانان در حال رشد،زنان باردار و شیر ده،ورزشکاران و در دوران پس از بیماری توصیه اکید می شود.
 9. از خوردن تخم مرغ خام و نیمه پخته خودداری شود.
 10. مصرف تخم مرغ از هشت ماهگی در کودکان تا سنین بزرگسالی را در دستور کار قرار دهید(تا یکسالگی ۱ زرده کامل یک روز در میان ،از ۲ سالگی با بالا تا ۶ عدد در هفته)
 11. از خریداری تخم مرغهای معیوب (شکسته ،ترکدار، کثیف و …) و حتی الامکان بدون هویت پرهیز نمائید.
 12. هر انسان سالم یک تخم مرغ در روز

با تشکر از دفتر بهبود تغذیه جامعه مرکزبهداشت شهرستان اشکذر

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا