رسم زندگیصفحه اصلی

۹ دلیل برای خندیدن

مطالعه WebMD بیان می‌کند که خنده، که اغلب با لبخند شروع می‌شود، سلول‌های ایمنی و آنتی‌بادی‌های ضد عفونت را در بدن فرد افزایش می‌دهد.

وقتی برای خرید وارد مغازه می‌شوید، یا سرصبح که سوار تاکسی می‌شوید ترجیح می‌دهید راننده و فروشنده به شما لبخند بزنند یا صورتی عبوس با شما مواجه شوند. بله این سؤالی بی‌مورد است همه ما ترجیح می‌دهیم که دنیا به روی ما لبخند بزند و بخندد. اما چرا؟ آیا “بخند تا دنیا به رویت بخندد” تنها افسانه‌ای عامیانه است که همین‌طور توی دهان مردم افتاده یا واقعاً حقیقتی پشت آن نهفته است؟

 در درس امروز می‌خواهیم نتایج مطالعات علمی را در مورد فواید لبخند زدن بررسی کنیم. پس لطفاً با لبخند با ما همراه باشید.
۹ دلیل برای خندیدن

بسیاری لبخند زدن را پاسخ غیرارادی به چیزهایی می‌دانند که باعث شادی و خنده شما می‌شوند. گرچه این مشاهدات قطعاً درست است، اما آنچه بیشتر مردم نادیده می‌گیرند این است که لبخند زدن به همان اندازه که می‌تواند پاسخی داوطلبانه باشد انتخابی آگاهانه و قدرتمند است.

مطالعات علمی بی‌شماری تأیید کرده‌اند که لبخند واقعی ما برای اطرافیانمان جذاب است.. مطالعات دیگر روشن کرده‌اند که چگونه لبخند زدن می‌تواند روحیه شما و اطرافیان شمارا بالا ببرد.

همچنین دانشمندان ارتباط خوبی بین سلامتی، طول عمر و لبخند زدن یافته‌اند. از همه مهم‌تر، مطالعات نشان داده است که عمل لبخند زدن (ساختن فرم‌ و حرکات ظاهری صورت)، خواه نتیجه شادی واقعی باشد یا رفتار آگاهانه، می‌تواند فواید کوتاه‌مدت و بلندمدتی بر سلامتی افراد داشته باشد.
اگر هنوز قانع نشده‌اید در ادامه ۹ دلیلی که باید بر اساس آن‌ها هرروز آگاهانه برای لبخند زدن تلاش کنید بخوانید.

لبخند زدن باعث جذابیت می‌شود

ما به‌طور طبیعی به سمت افرادی جذب می‌شویم که لبخند می‌زنند. درواقع یکی از دلایل جذب افراد به یکدیگر به لبخند زدن مرتبط است. بنابراین جای تعجب نیست که حالت‌های منفی صورت مانند اخم، خشم یا غمگینی برعکس عمل می‌کنند و به‌طور مؤثری مردم را از ما دور می‌کنند.

مطالعات نشان داده افراد در هنگام خندیدن از عضلاتی استفاده می‌کنند که خط اخم را باز می‌کند و افتادگی گونه‌ها را برطرف می‌کند. به‌علاوه باعث قرمز شدن گونه‌ها و جریان پیدا کردن خون زیرپوست صورت می‌شود که برای پوست بسیار مفید است. اگر دقت کرده باشید می‌بینید افرادی که می‌خندند جذابیت بیشتری نسبت به افراد اخمو دارند، زیرا نمایان شدن دندان‌ها در هنگام لبخند زدن و خندیدن جذابیت فرد را دوچندان می‌کند.

لبخند زدن استرس را برطرف می‌کند

استرس می‌تواند در تمام وجود ما نفوذ کند و بیش از هر چه در چهره ما نمایان می‌شود. لبخند زدن نه‌تنها به ما کمک می‌کند خسته، فرسوده و بی‌حوصله به نظر نرسیم بلکه خود می‌تواند به کاهش استرس  کمک کند.

باور کنید یا نکنید، لبخند زدن حتی وقتی تمایل به لبخند زدن ندارید یا حتی نمی‌دانید که لبخند می‌زنید ، می تواند استرس را کاهش دهد ! خندیدن میزان ترشح غدد درون‌ریز را کنترل می‌کند و سطح کورتیزول و آدرنالین را پایین می‌آورد که منجر به کاهش سطح تنش و استرس در بدن می‌شود. همچنین خندیدن باعث ترشح اندورفین – ماده شیمیایی طبیعی و خوب بدن نیز می‌شود. طبق تحقیقات  کلینیک مایو ، خنده درواقع بهترین دارو در مواقع استرس و درد است، زیرا به بدن اجازه می‌دهد مسکن طبیعی خود را تولید کند.

لبخند خلق‌وخوی ما را بالا می‌برد

دفعه دیگر که حالتان بد شد، غمگین بودید یا حوصله‌تان سر رفته بود، کافی است لبخند بزنید. یعنی شکل لبخند را با عضلات صورت و لب‌هایتان اجرا کنید. بر اساس تحقیقات علمی احتمال زیادی وجود دارد که روحیه شما بهتر شود. درواقع  لبخند زدن می‌تواند بدن را فریب دهد تا به شما در بالا بردن خلق‌وخویتان کمک کند، زیرا عمل جسمی لبخند زدن پیام عصبی را در مغز شما فعال می‌کند که باعث ترشح ارتباطات عصبی تقویت‌کننده نوروپپتیدها و همچنین انتقال‌دهنده‌های عصبی تقویت‌کننده خلق‌وخو مانند دوپامین و سروتونین می‌شود پس به لبخند زدن مانند داروی ضدافسردگی طبیعی فکر کنید.

لبخند زدن فشارخون را پایین می‌آورد

برای همه ما سلامت قلب بسیار مهم است و خندیدن یا لبخند زدن می‌تواند به کاهش فشارخون و پیشگیری از بیماری‌های قلبی کمک کند. مقاله‌ای که توسط کالج پزشکان خانواده منتشرشده است، می‌گوید که این خنده می‌تواند منجر به افزایش فوری ضربان قلب و مصرف اکسیژن شود و به دنبال آن شل شدن عضلات، کاهش ضربان قلب و پایین آمدن فشارخون پایین را تجربه می‌کنیم. لبخند زدن حتی به مقدار اندک نیز به کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی در افراد کمک می‌کند.

لبخند زدن سیستم ایمنی را تقویت می‌کند

عمل لبخند زدن به سیستم ایمنی بدن انسان کمک می‌کند تا عملکرد مؤثرتری داشته باشد! یک مطالعه WebMD بیان می‌کند که خنده، که اغلب با لبخند شروع می‌شود، سلول‌های ایمنی و آنتی‌بادی‌های ضد عفونت را در بدن فرد افزایش می‌دهد، که این مقاومت شما را در برابر بیماری‌ها بهبود می‌بخشد.

پس چرا در این روزهای کرونایی علاوه بر اقدامات احتیاطی مانند شستن دست‌ها، با لبخند زدن از ابتلا به سرماخوردگی، آنفلوانزا و کرونا جلوگیری نکنیم؟

نتایج یک مطالعه توسط کتابخانه ملی پزشکی ایالات‌متحده آمریکا نشان می‌دهد افرادی که لبخند می‌زنند در مقایسه باکسانی که لبخند نمی‌زنند روابط اجتماعی بهتری دارند. پس اگر می‌خواهید روابط اجتماعی بهتری داشته باشید لبخند زدن را تمرین کنید.

لبخند زدن باعث می‌شود جوان‌تر به نظر برسید

لبخند زدن نه‌تنها باعث جذابیت بیشتر شما می‌شود بلکه می‌تواند شما را جوان‌تر از سنی که دارید نشان دهد. یک مطالعه نشان داد که هنگامی‌که یک گروه به تعدادی عکس از چهره‌های خوشحال نگاه کردند، سن افراد را جوان‌تر حدس می‌زدند در مقایسه با عکس‌هایی از همان اشخاص که چهره‌ای خنثی یا اخمو و عصبانی داشتند.

درواقع ماهیچه‌هایی که برای لبخند زدن از آن‌ها استفاده می‌کنیم تغییراتی در صورت می‌دهد که باعث می‌شود فرد جوان‌تر به نظر برسد. بنابراین به‌جای انتخاب کردن روش جوان‌سازی پوست صورت با دارو و کرم‌های شیمیایی لیفت صورت، اگر فقط سعی کنید روزانه لبخند بزنید، جوان‌تر به نظر می‌رسید و احساس بهتری خواهید داشت.

لبخند زدن باعث موفقیت می‌شود

مطالعات نشان داده است افرادی که به‌طور منظم لبخند می‌زنند  اعتماد به نفس بیشتری دارند و احتمال ارتقا و موفقیت آن‌ها بیشتر است. کافی است در جلسات و قرارهای کاری لبخند بزنید تا متوجه شوید که مردم واکنش متفاوتی به شما نشان می‌دهند.

لبخند زدن مسری است

 لبخند زدن نه‌تنها می‌تواند روحیه شما را بالا ببرد، بلکه می‌تواند حالات دیگران را نیز تغییر داده و اوضاع را شادتر کند.
بخشی از مغز شما که وظیفه کنترل بیان صورت و لبخند زدن را بر عهده دارد، منطقه‌ای خودکار است؛ به این معنی که لبخند زدن می‌تواند کاملاً ناخودآگاه باشد،مخصوصاً وقتی‌که صحبت از عادت ما برای تقلید از لبخند شخص دیگر باشد.  بله، ازنظر علمی ثابت شده است که لبخند “مسری” است!  پس لطفاً هر جا که هستید لبخندبزنید.
منبع: عصر ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا