صفحه اصلی

ترتیب رنگ‌ها در رنگین کمان و معانی شگفت انگیز آنها

رنگین کمان یکی از زیباترین پدیده‌های طبیعت است. اما برای دیدن رنگین کمان باید در مکان مناسب و زمان مناسبی باشید! آیا کنجکاو هستید که بدانید رنگ‌های این کمان زیبا واقعاً چه معنایی دارند؟

رنگین کمان یکی از زیباترین پدیده‌های طبیعت است. اما برای دیدن رنگین کمان باید در مکان مناسب و زمان مناسبی باشید! آیا کنجکاو هستید که بدانید رنگ‌های این کمان زیبا واقعاً چه معنایی دارند؟
آخر یک بعد از ظهر آفتابی بود که قدم می‌زدم؛ باران تازه تمام شده بود. قدم زنان در کنار جاده، هرگز نمی‌توانم آن بعد از ظهر زیبا را در گوآ در هندوستان فراموش کنم. آن یکی از بهترین روزها بود اما احساس زحمت می‌کردم چون کارهای زیادی داشتم که باید انجام می‌دادم و تمام می‌کردم. ناگهان عده‌ای از افراد را دیدم که به بالا خیره شده بودند و شگفت زده شدم که واقعاً چه چیزی در آن بالا هست. وقتی به آسمان نگاه کردم متوجه شدم که چه چیزی این افراد را مسحور کرده و باعث شده است که در کنار جاده توقف کنند – یک رنگین کمان زیبای تمام نشدنی که در آسمان گسترده شده بود. با دیدن رنگ‌های حیرت آور رنگین کمان، من تمام تنش‌ها و نگرانی‌های خود را فراموش کردم با این که کمک نکرد اما برای مدتی به آن خیره شدم.
واقعاً که لیمان فرانک بائوم خوب گفته است :”جایی بالای رنگین کمان، آسمان‌ها آبی است و رویاهایی که جرات رویا کردن آنها را داری به حقیقت می‌پیوندند”. بنابراین آیا واقعاً ظرفی از طلا در انتهای رنگین کمان وجود دارد؟ شگفت زده شدم از این که آیا همه‌ی آن داستان‌هایی که در کودکی شنیده‌ بودم حقیقت دارند یا نه. بنابراین آیا واقعاً گنج را خواهم یافت؟ وقتی به رنگین کمان نگاه می‌کردم، متوجه شدم که دیدن رنگین کمان مثل یک پاداش است. وقتی کودکان در گل بازی می‌کردند و هیجان خود را در مورد رنگین کمان ابراز می‌کردند، احساس سبکی کردم و فهمیدم که زندگی واقعاً زیبا است. همه‌ی اینها به دیدگاه ما بستگی دارد و این که چگونه آن را شکل دهیم تا چیزها را برای خودمان و مردم اطراف‌مان بهتر سازیم. رنگین کمان، روز مرا ساخت. متوجه شدم که بهترین چیز در مورد رنگین کمان این است که وقتی آن را می‌بینی که کمترین انتظار دیدن آن را داری. زمان‌هایی بود که امید داشتم گوشه‌ای از رنگین کمان زیبا را به ویژه بعد از بارش سنگین در گوآ در هندوستان ببینم اما چنین شانسی نداشتم!
چگونه رنگین کمان را مکان یابی و مشاهده کنید!
دیدن رنگین کمان یک قانون ساده دارد – بدن باید به طور استراتژیک قرار گیرد و باید پشت به آفتاب باشد. رنگین کمان‌ها همیشه وقتی ظاهر می‌شوند که دو عنصر باران و نور آفتاب حضور داشته باشند. وقتی نور آفتاب وارد قطرات باران می‌شود به رنگ‌های اصلی تفکیک می‌شود. دیدن طیف رنگ‌ها در آسمان آبی، چیزی است که عده‌ی کمی شانس دیدن آن را دارند.
به خاطر دارم که در هنگام کودکی اغلب در حفظ کردن ترتیبی رنگ‌های رنگین کمان گیج می‌شدم. تا این که مادرم یک روش آسان برای حفظ کردن ترتیبی رنگ‌ها به من یاد داد. آن قنزسانب بود. این واقعاً کمکم کرد طوری که حتی امروز هم آن کلمه یادم هست. در مکان‌های دیگر، مردم رنگین کمان را با کلمه‌ی بناسزنق به خاطر می‌سپارند.

قرمز :

این رنگ، اولین و بالاترین رنگ در رنگین کمان است. اولین چیزی که با رنگ قرمز به ذهن می‌آید، عشق است. قرمز، رنگ انرژی و اشتیاق است. هم چنین قرمز، رنگی با بلندترین طول موج است و نماد چالاکی و امنیت نیز هست. این رنگ همیشه علامت شور و اشتیاق نیز بوده است.

نارنجی :

نارنجی دومین رنگ رنگین کمان از بالا است. رنگ نارنجی ترکیبی از قرمز و زرد است. این رنگ ممکن است همانند قرمز آتشین نباشد اما نماد انرژی و خرد بسیار زیاد است. نارنجی یک رنگ بسیار گرم است که با وجود پویا بودن، متفکرتر و کنترل شده، است. این رنگ می‌تواند خلاقیت و بازیگوشی فرد را افزایش دهد و منجر به تعادل در زندگی شود.

زرد :

زرد، سومین رنگ رنگین کمان از بالا است. رنگ زرد، خودش چالاک و با طراوت است چون بیانگر رنگ خورشید است. رنگ زرد مشهور به این است که پر از انرژی است. هم چنین رنگ زرد به معنای چیز درخشان و شاد است و مصرف این رنگ موجب شفافیت فکری مناسب در ذهن فرد می‌شود. هم چنین مهارت‌های تصمیم گیری فرد را افزایش می‌دهد. معمولاً خرد و عقل با این رنگ مرتبط است.

سبز :

سبز چهارمین و یا رنگ وسطی در رنگین کمان است. رنگ سبز با ادغام و ترکیب رنگ زرد و آبی تشکیل می‌شود. در نتیجه در مرکز طیف رنگی واقع شده است. سبز همیشه رنگ باروری بوده است و علاوه بر این، اثر آرامش بخشی بر روی فرد دارد. رنگ سبز نماد هماهنگی، تعادل، رشد و سلامت خوب است.

آبی :

پنجمین رنگ از بالا در رنگین کمان، رنگ آبی است. وقتی در مورد آبی فکر می‌کنید، اقیانوس‌ها و آسمان به ذهن‌تان می‌رسد و همه‌ی آنها به سمت ناشناخته‌ها می‌رود. آبی مشهور به رنگ الوهیت است. گفته می‌شود استفاده از رنگ آبی در زندگی روزمره‌ی ما موجب آرامش و درک و هم چنین جریان ارتباطی آسان می‌شود. این رنگ به تسکین و آسوده کردن فرد نیز کمک می‌کند.

نیلی :

دومین رنگ از پایین در رنگین کمان، رنگ نیلی است. نسخه‌ی تیره‌ی رنگ آبی، رنگ نیلی را به شما می‌دهد. رنگ نیلی به معنای ابدیت است. هم چنین نماد خرد و عقل، شهود و خود – اربابی است. این رنگ مشهور به این است که به عنوان پلی بین محدود‌ها و نامحدود‌ها است. انرژی رنگ آبی با رنگ نیلی تکثیر و چند برابر می‌شود.

بنفش :

آخرین و پایین‌ترین رنگ در رنگین کمان، رنگ بنفش است. این رنگ ترکیبی از رنگ‌های قرمز و آبی است. این رنگ بالاترین و ظریف‌ترین ویژه گری نور است چون در انتهای متضاد رنگ قرمز واقع شده است. این رنگ به عنوان انتها و شروع نوسان انرژی دیده می‌شود. بنفش تیره، نماد دست یابی معنوی بالا است و بنفش کمرنگ نماد عشق به انسانیت است ولی خود بنفش همیشه علامت سلطنت بوده است.
امیدوارم هر وقت باران بارید و آفتاب بیرون آمد، این نوار رنگی زیبا را در آسمان ببینید چون دیدن آن همیشه مرا خوشحال می‌کند. من به طور شخصی عقیده دارم که رنگین کمان‌ها نمادی از امید هستند و معنای مرتبط با هر رنگ، به برجستگی و اهمیت این نوار رنگارنگ می‌افزاید.

مترجم : بهروزی
منبع:راسخون

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا