عمومی

آیا امام وعده ی آب و برق مجانی داد؟

امام خمینی (س) در روز ۱۲ بهمن در بهشت زهرا به هیچ عنوان وعده های اقتصادی ندادند. ولی در ۹ اسفند یعنی ۲۷ روز بعد از ۱۲بهمن و یا ۱۷ روز پس از پیروزی انقلاب، هنگام عزیمت به قم در منزل داماد خود آقای دکتر بروجردی طی پیامی ۱۴ ماده ای برای ملت مطالبی نوشتند که در پایان بخش ۳ چنین آمده است: «من به دولت راجع به مجانی کردن آب و برق و بعضی چیزهای دیگر فعلاً برای طبقات کم بضاعتی که در اثر تبعیضات خانمان برانداز رژیم شاهنشاهی دچار محرومیت شده‏ اند -و با برپایی حکومت اسلامی به امید خدا این محرومیت ها برطرف خواهد شد- سفارش اکید نمودم که عمل خواهد شد.» (صحیفه امام؛ ج‏۶، ص:۲۶۲ – ۲۶۳)

خوشبختانه از بدو ورود امام خمینی (س) در ۱۲ بهمن ۵۷ به ایران تا ارتحال ایشان در خرداد سال ۶۸ تمام سخنرانی های ایشان ضبط شده و نیز تمام مکاتبات ایشان حفظ شده و در صحیفه امام (س) موجود می باشد. با این حال آن دسته از مخالفین انقلاب که خود را موظف به رعایت امانت که جزو امور بسیار مهم اخلاقی است، نمی دانند، گاه با پس و پیش کردن تاریخ برخی موضوعات و مطالب، چیزهایی را به عنوان نتیجه القاء می کنند که اگر در جای درست خود مطرح شود، نتایج دیگری دارد. از جمله مواردی که حتی فایل صوتی آن نیز وجود دارد ولی تاریخی که برای آن القاء می شود، روز ۱۲ بهمن در بهشت زهرا می باشد، موضوع آب و برق مجانی است. علت این تحریف است که اولاً چنین القاء کنند که امام خمینی (س) برای فریب مردم رویکردی به شعارهای اقتصادی نیز داشته است و ثانیاً افراد بی بضاعت یا حریص برای آب و برق مجانی انقلاب کرده اند. حال آن که امام خمینی (س) در روز ۱۲ بهمن در بهشت زهرا به هیچ عنوان وعده های اقتصادی ندادند. ولی در ۹ اسفند یعنی ۲۷ روز بعد از ۱۲بهمن و یا ۱۷ روز پس از پیروزی انقلاب، هنگام عزیمت به قم در منزل داماد خود آقای دکتر بروجردی طی پیامی ۱۴ ماده ای برای ملت مطالبی نوشتند که در پایان بخش ۳ چنین آمده است: «من به دولت راجع به مجانی کردن آب و برق و بعضی چیزهای دیگر فعلاً برای طبقات کم بضاعتی که در اثر تبعیضات خانمان برانداز رژیم شاهنشاهی دچار محرومیت شده‏ اند -و با برپایی حکومت اسلامی به امید خدا این محرومیت ها برطرف خواهد شد- سفارش اکید نمودم که عمل خواهد شد.» (صحیفه امام؛ ج‏۶، ص: – ۲۶۳) روز بعد نیز در مدرسه فیضیه قم یک سخنرانی مبسوط داشتند که در بخشی از آن که صوت و تصویر آن در فضای مجازی نیز غالباً بدون ذکر تاریخ آمده، چنین است: «ما علاوه بر اینکه زندگی مادی شما را می ‏خواهیم مرفه بشود، زندگی معنوی شما را هم می ‏خواهیم مرفه باشد. شما به معنویات احتیاج دارید. معنویات ما را بردند اینها. دلخوش نباشید که مسکن فقط می ‏سازیم، آب و برق را مجانی می‏ کنیم برای طبقه مستمند، اتوبوس را مجانی می ‏کنیم برای طبقه مستمند، دلخوش به این مقدار نباشید. معنویات شما را، روحیات شما را عظمت می ‏دهیم؛ شما را به مقام انسانیت می ‏رسانیم. این ها شما را منحط کردند؛ این قدر دنیا را پیش شما جلوه دادند که خیال کردید همه چیز این است. ما، هم دنیا را آباد می ‏کنیم و هم آخرت را. یکی از اموری که باید بشود همین معناست که خواهد شد. این دارایی از غنایم اسلام است و مال ملت است و مستضعفین. و من امر کرده ‏ام به مستضعفین بدهند، و خواهند داد. و پس از این هم تخفیفهای دیگر در امور خواهد حاصل شد؛ لکن یک قدری باید تحمل کنید. به این نغمه ‏های باطل گوش نکنید؛ آن ها حرف می ‏زنند ما عمل می‏ کنیم. آن ها شما را می ‏خواهند دلسرد کنند از اسلام؛ اسلام پشتیبان شماست. (همان؛ صفحه ۲۷۳) هم چنین امام در تاریخ ۱۱ / ۱۲ / ۵۷ در مصاحبه با خبرنگاران روزنامه اطلاعات چنین می فرمایند: «هر چه زودتر باید مشکل مسکن برای بی ‏خانمان ها و فقرای ایران حل گردد؛ و برای هر خانواده، مسکن مورد نیازشان تأمین شود، آب و برق برای فقرا و بی‏ بضاعت ها باید مجانی گردد.» (صحیفه امام؛ ج‏۶، ۲۹۷)

همان گونه که ملاحظه می فرمایید اولاً سخن امام نه قبل از پیروزی انقلاب و نه روز ۱۲ بهمن به عنوان وعده، بلکه چندین روز پس از پیروزی انقلاب و نه به طور مطلق، بلکه مشخصاً برای طبقات محروم و مستمند و ضعیف صادر گردیده و ثانیاً نه به عنوان امری مستقل بلکه امری جزئی در خلال موضوعات معنوی و با اهمیت تر بیان شده است.

منبع:http://www.imam-khomeini.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا