صفحه اصلی

کازابلانکا عروس آفریقا

کازابلانکا در مراکش (مغرب)

“کازابلانکا” یا “سرای سفید” که به عربی “دار البیضاء” هم گفته می‌شود، به عروس شهرهای آفریقا شهرت دارد. از این گذشته کازابلانکا مرکز صنعتی و اقتصادی و بزرگ‌ترین شهر مراکش است و با جمعیت سه میلیون نفری در غرب آن واقع شده است.

بخشی از شهرت این شهر نیز مدیون فیلم به یاد ماندنی “مایکل کورتیس” است که هنوز که هنوز است جزو فیلم‌های برگزیده دوستداران سینماست. فیلمی با نام این شهر بسیاری از علاقه‌مندان را راهی آفریقا کرد تا از این شهر دیدن کنند.

آب و هوای کازابلانکا از نوع مدیترانه‌ای معتدل و تحت تاثیر آب و هوای اقیانوس اطلس است و آب و هوایی نسبتا معتدل در تمام سال بر آن حکمفرماست.

۱۳۹۱۰۵۱۲۰۰۰۲۸۳_photol

البته این عروس آفریقایی خیلی هم بدون اشکال نیست و ترافیک آن بسیار زیاد و کلافه‌کننده است به طوری که گاه گردشگران به سرشان می‌زند با اولین قطار از شهر فرار کرده و به حومه شهر پناه ببرند.

از ترافیک و شلوغی شهر که بگذریم، مسجد بسیار با شکوه و زیبای شاه حسن دوم و سرزندگی و زیبایی شب‌های کازابلانکا به تنهایی برای وسوسه کردن هر گردشگری کافی است.

شهر امروزی کازابلانکا دارای قدمتی طولانی است. این شهر در قرن دهم قبل از میلاد توسط ماهیگیران فینیقی تاسیس شد و بعدها اقوام مختلفی در آن سکونت کردند.

بندر کازابلانکا

بندر کازابلانکا حدود چهار میلیون نفر جمعیت دارد و اولین نقطه‌ای که شما در کازابلانکا وارد آن می‌شوید فرودگاه بین‌المللی سلطان محمد پنجم است که بزرگ‌ترین فرودگاه مراکش است.

شهر کازابلانکا شبیه شهرهای اروپایی است و تمام خیابان‌های آن دارای تابلوهای راهنماست. بخش قدیمی شهر “مدینه” نام دارد و به دلیل پیچ و خم‌های بسیارش احتمال گم شدن گردشگران در آن زیاد است.

/۱۳۹۱۰۵۱۲۰۰۰۲۵۵_photol
دیدنی‌های کازابلانکا

مسجد شاه حسن دوم

 

/ ۱۳۹۱۰۵۱۲۰۰۰۲۹۳_photol

۱۲۲۳۳۹_۶۳۳

این مسجد بزرگ‌ترین مسجد شهر به شمار می‌آید و درهای آن به روی گردشگران از ساعت ۹ صبح گشوده می‌شود. مسجد شاه حسن دوم، سومین مسجد بزرگ جهان است که بلندترین مناره جهان در آن ساخته شده است.

تمامی گردشگران اعم از مسلمان و غیرمسلمان می‌توانند از این مسجد بازدید کرده و از دیدن تزئینات زیبا و کاشیکاری‌های فوق‌العاده آن و همچنین حمام بزرگی لذت می‌برند که در این مسجد ساخته شده است.

/مدینه یا شهر قدیمی در کازابلانکا

۱۳۹۱۰۵۱۲۰۰۰۲۹۵_photol

 

همان‌گونه که گفته شد بخش قدیمی شهر کازابلانکا مدینه نام دارد. مدینه در عربی به معنی شهر است و کازابلانکا از دیرباز به این نام شناخته می‌شد.

برخلاف بافت مدرن شهر که ساختاری اروپایی دارد، مدینه دارای بافت سنتی است و اگر خواهان دیدن چهره قدیمی شهرهای شمال آفریقا هستید حتما به مدینه بروید.

زیارتگاه سیدعبدالرحمن

/۱۳۹۱۰۵۱۲۰۰۰۳۰۷_photol

 

این زیارتگاه روی صخره‌های ساحلی مشرف به دریا در نزدیکی کورنیچ قرار دارد و تنها در طول روز و جزر کامل امکان دسترسی به آن وجود دارد.

افراد غیرمسلمان اجازه ورود به این زیارتگاه را ندارند و شهرت زیاد این بنا باعث شده است که گردشگران اروپایی با آمدن به ساحل‌های مجاور از زاویه و نمای این بنای زیبا با دیوارهای سفید و زیبایش عکس‌هایی به یادگار بگیرند.‌

محکمه پاشا

/۱۳۹۱۰۵۱۲۰۰۰۳۱۱_photol

 

این عمارت تاریخی نمایانگر سبک معماری قدیم شمال آفریقا یا سبک “موریش” است که شامل بیش از ۶۰ اتاق با تزئینات زیبای چوبی و حجاری‌های فوق‌العاده پرکار است.

تعداد زیادی گچبری و کاشیکاری و تزئینات فلزی نیز در جای جای این عمارت به چشم می‌خورد. لطفا به سرتان نزند که به تنهایی دل به دریا بزنید و بخواهید از این عمارت دیدن کنید چون بدون شک در آن گم می‌شوید، پس بهتر است صبر کنید و به صورت گروهی و در کنار راهنما وارد این عمارت شوید.‌

حمام‌های سنتی

/۱۳۹۱۰۵۱۲۰۰۰۳۱۶_photol

 

حمام‌های سنتی کازابلانکا که به حمام‌های ترکی معروف هستند، نیز از جمله دیدنی‌های شهر کازابلانکاست. این حمام‌ها بسیار شبیه حمام‌های سنتی خزینه‌دار ایرانی هستند و خود یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر به حساب می‌آیند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا