دانشنامه اشکذرگنجینه اشکذرمنبری ها

نیم نگاهی به منبریهای اشکذر(۱) – منبرهایی به زبان مردم

منبر سنتی ترین و قدیمی ترین روش تبلیغ است امروزه این شیوه را تبلیغ چهره به چهره می نامند شیوه ای که از موثرترین روشهای های تبلیغ می باشد هرچند در حال حاضر به واسطه فراگیر شدن رسانه های ارتباط جمعی تنها روش تبلیغ  و تبین دین و احکام نیست و لی هنوز که هنوز است کارکرد خود را دارد.

قصد داریم در سلسله نوشته های بنام “نیم نگاهی به منبریهای اشکذر” هرچند مختصر و کوتاه مروری کنیم منبر و روش تبلیغی اهالی منبر شهرمان و درضمن بدینوسیله یادی کنیم از منبریهایی که حالا دیگر در بین ما نیستند .لازم بذکر است به دلیل نبود منابع و اطلاعات کم حقیر  مطالب خالی از اشکال نیست همچنین اقتضای موجز نویسی فضای مجازی  و حوصله کم خوانندگان مزید علت شده مطالب کوتاه باشد.

 

حاج سید محمود باقری ( حاج آقا امام)

 

حاج سید محمود باقری ( حاج آقا امام) فرزند روحانی معزز سید علی ( آقاسیدعلی) در شهر اشکذر یزد چشم به جهان گشود،در طول عمر هشتاد ساله با برکت خود از هیچ تلاشی وکوششی برای تبلیغ و تبین دین دریغ نکردو نیم قرن مردم اشکذر از منبرهایش استفاده بردند.

حاج سید محمود در جوانی همسر و یک فرزند خود را از دست داد حاج آقا مختصر کشاورزی هم داشت و بواسطه تقوا و ادبی که داشت محبوبیت و احترام زیادی بین مردم پیدا کرده بود.

حاج آقا در زمان خود از افراد کثیر المنبر بود و یک پای ثابت روضه خوانی های زنانه بود.

منبر ایشان پر بود از نصحیت و سخنان دلسوزانه برای مردم، از ویژیگی منبر ایشان ساده و به زبان مردم حرف زدن و استفاده از اصطلاحات عامیانه و خودساخته بود.این شیوه برای آنروزها که  عامه  مردم  اغلب بی سواد و کم سواد بودند بسیار موثر بود بسیاری از مردم  احکام و مسائل دینی خود را از وی آموختند و حق بزرگی بر گردن قدیمی های ما دارد.مردم هنوز از اصطلاحات عامیانه وخودساخته او استفاده می کنند و بدین وسیله از آن مرحوم یادی می کنند.

از دیگر ویژگیهای منبر حاج آقا امام ، بیان احکام دین از منبر بود همچنین مردم با مراجعه به درب منزل ایشان و یا در کوچه و خیابان مسائل دینی خود را از او می پرسیدند و حاج آقا با سعه صدر و بدون اینکه خم به ابروی خود بیاورد به آنها جواب می داد.

قباله نویسی ، دفتر ازداواج، خواندن نماز میت و خواندن تلقین و… از دیگر خدمات پیشنماز مساجد حاج رجبعلی و حاج غلام اشکذر بود.

ششم اردیبهشت سال ۱۳۸۷ مردم اشکذر در یک تشیع جنازه کم سابقه و باشکوه از روحانی شهرشان تجلیل کردند و بدینوسیله از یک عمر  خدمات خالصانه و صادقانه ایشان تقدیر کردند .

مقبره آن مرحوم در قطعه خانواده شهدا روضه الشهدا اشکذر قرار دارد.

روح پاکش با اجداد بزرگوارش محشور باد.

 

ح.د

 

 

 

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. بسم الله الرحمن الرحیم
    با عرض سلام
    بسیار خوب و عالی بود
    سعیکم مشکور ، اجرکم الی الله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا