سلامت

چرا نباید برخی خوراکی‌ها را دوباره داغ کنیم؟

به نظر می‌رسد بسیاری از افراد به دلایل مختلف، مجبورند غذا‌های خود را دوباره داغ کنند، اما مشکل این جا است که داغ کردن مجدد غذا‌ها می‌تواند مخاطراتی جدی را برای سلامتی افراد ایجاد کند چرا که داغ کردن خوراکی‌هایی خاص خطرناک است.

به نظر می‌رسد بسیاری از افراد به دلایل مختلف، مجبورند غذا‌های خود را دوباره داغ کنند، اما مشکل این جا است که داغ کردن مجدد غذا‌ها می‌تواند مخاطراتی جدی را برای سلامتی افراد ایجاد کند چرا که داغ کردن خوراکی‌هایی خاص خطرناک است.

درست است که گاهی چاره‌ای به جز مصرف برخی از غذا‌های مانده وجود ندارد، اما بسیار مهم است که بدانید که کدام غذا‌ها را نباید دوباره داغ کنید.

خوراکی

هر چیزی که قبلاً دوبار گرم شده باشد
از نظر فنی، اکثر مواد غذایی می‌توانند چندین بار با خیال راحت گرم شوند به شرطی که دمای داخلی آن به اندازه کافی گرم شود تا باکتری‌ها را از بین ببرد. اما گرم کردن چندین باره برخی غذا‌ها می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

سرخ کردنی

سرخ کردنی‌ها
گرم کردن مجدد غذای سرخ شده، می‌تواند به طور بالقوه خطرناک باشد. محتوای چربی ترانس روغن سرخ کردنی با هر بار گرم شدن افزایش می‌یابد.

 

تخم مرغ
تخم مرغ ممکن است حاوی باکتری‌هایی باشد، به نام سالمونلا انتریتیدیس، که می‌تواند مسمومیت غذایی ایجاد کند؛ بنابراین بهتر است از داغ کردن مجدد تخم مرغ جدا خودداری کنید.

مرغ

مرغ
مرغ با خنک شدن رطوبت خود را از دست می‌دهد، به همین دلیل باید فوراً مصرف شود، در حالی که خوش طعم است. توجه داشته باشید که مرغ یک ماده غذایی بالقوه خطرناک است که می‌تواند حاوی سالمونلا باشد و گرم شدن مجدد آن می‌تواند خطر بروز اشتباه در پخت و پز و مسمومیت غذایی را افزایش دهد. بهتر است از مایکروویو برای گرم کردن مرغ استفاده نکنید.

قارچ

قارچ
قارچ‌ها ظریف هستند و اگر درست پخته و نگهداری نشوند، می‌توانند خراب شده و باعث ناراحتی معده شوند. بهتر است قارچ‌هایی را که بیش از ۲۴ ساعت قبل پخته شده اند، گرم نکنید.

سیب زمینی

سیب زمینی پخته
سیب زمینی‌های پخته‌ای که پس از پخت در دمای اتاق قرار می‌گیرند نباید دوباره گرم شوند. سیب زمینی می‌تواند حاوی کلستریدیوم بوتولینوم، باکتری عامل بوتولیسم، نوعی مسمومیت غذایی بالقوه کشنده باشد. این باکتری‌ها می‌توانند در دمای اتاق تکثیر شوند، بنابراین بهتر است بلافاصله بعد از پختن سیب زمینی بخورید یا آن‌ها را به سرعت برای غذا‌های سرد مانند سالاد الویه خنک کنید.

چغندر

چغندر
چغندر غنی از نیترات است که در صورت پردازش بیش از حد از طریق دوباره گرم شدن، به نیتریت تجزیه می‌شود. چغندر به صورت تازه یا بلافاصله پس از پخت و پز مصرف می‌شود و یک غذای کاملاً سالم است، اما بهتر است از گرم شدن مجدد آن خودداری کنید. در مورد میزان مضر بودن نیتریت‌ها اختلاف نظر وجود دارد، اما برخی از پزشکان معتقدند که نیترات سرطان زا است.

کرفس

کرفس
همانند چغندر، کرفس حاوی نیتریت‌هایی است که به طور طبیعی وجود دارند و در صورت گرم شدن مجدد می‌توانند سمی شوند.

اسفناج

اسفناج و کاهو
اسفناج و کاهو هر دو سرشار از نیترات هستند. اگر نگران نیتریت شدن آن نیترات‌ها هستید، از گرم کردن این سبزیجات برگ دار خودداری کنید. آن‌ها را به صورت خام یا بلافاصله پس از پختن بخورید.

منبع :سایت انتخاب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا